Tradiční čínská medicína

"Na světě neexistují žádné zázračné metody, jen prosté, a dokonalost prostého je zázračná." Fei Boxiong, 1863

Metody tradiční čínské medicíny

Vystudovaný praktik čínské medicíny volí metody, které jsou jeho srdci blízké a se kterými má bohaté zkušenosti. Metody jsou vybírány podle aktuálních potřeb klienta a také jeho preferencí a po vzájemné dohodě.

Konzultace jsou zaměřeny na diagnostiku individuálních tendencí k narušení harmonie organismu, a to jak na fyzické, tak energetické či emocionální a mentální úrovni, které vychází z konstitučních vlastností každého jedince. Při osobním setkání využívám vhodné metody čínské medicíny pro podporu harmonizace organismu.

Ovlivňování akupunkturních drah

Výsledkem působení na akupunkturní body a dráhy je jejich harmonizace, stimulovat lze např. akupresurou, elektroakupunkturou atp.

Fytoterapie

Systém sestavování bylinných směsí na míru každému klientovi. K dispozici jsou hotové odvary, tablety, směsi sušených bylin, granule.

Baňkování, moxování, Gua Sha

Aplikace baněk, použití moxy či Qua Shi má svá pravidla a je třeba vždy metodu zvolit dle potřeb klienta.

Čínská dietetika

Smažený sýr a hranolky s tatarkou nebudou to nejlepší pro naše zažívání, co však každý z nás opravdu potřebuje?

Potravinové doplňky

Žijeme v době jedové, kdy potraviny často nedodávají potřebné živiny, pokud tomu tak bude, pobavíme se o vhodném doplnění.

Vitální houby

Reishi, Coriolus, Cordyceps a další houby mohou být vhodnou volbou, vždy však po důkladné diagnostice. Není vhodné jen tak na e-shopu naklikat, co vyhovuje sousedovi, protože to nemusí být vhodné pro vás.

Chystáte se na svou první konzultaci tradiční čínské medicíny (TCM) a nevíte, jak bude vše vypadat? Pak čtěte dál.

Jak probíhá diagnostika podle TCM?

Diagnostika podle čínské medicíny se významně liší od návštěvy lékařské ordinace.

  1. Praktik TCM si Vás prohlédne již od dveří, ale toho si příchozí klient většinou ani nevšimne a to je cílem.
  2. Následuje rozhovor: praktik čínské medicíny se v první řadě klienta detailně vyptává na jeho problémy, vede s ním rozhovor a cíleně klade své otázky tak, aby si mohl vytvořit celostní obraz stavu. Proto buďte připraveni na otevřený rozhovor, nic není tabu, vše je důležité.
  3. Diagnostika jazyka: Pozorování jazyka je pro čínskou medicínu specifická disciplína. Klient se jí nemusí obávat, jen "vyplázne" jazyk a praktik TCM si ho pečlivě prohlédne. Na rozdíl od západní medicíny se jedná opravdu jen o jeho vypláznutí a není potřeba používat špachtle ani nic podobného. Praktik umí pohledem zhodnotit tělo jazyka i jeho povlak a další charakteristiky, které dotváří celkový obraz.

Před návštěvou čínské medicíny, tou vstupní i před tou pravidelnou:

  • Nepijte kávu, černý čaj ani červené víno ani nejezte např. borůvky, obecně červené/tmavé potraviny obarví povlak jazyka, který pak nevypovídá o realitě, ale o vašem obědě.
  • Stejně tak vynechte smetanové omáčky, které také dokáží změnit barvu povlaku jazyka.
  • Před návštěvou si NEODSTRAŇUJTE povlak jazyka.

4) Diagnostika pulzu: Toto je také specifikum čínské medicíny. Při diagnostice praktik lehce položí prsty na zápěstí klienta a "pozoruje", jak se jeho pulz chová.

Z výše uvedeného pozorování a dotazování si praktik sestaví kompletní obraz stavu klienta a stanoví metody a postupy, které jsou pro něj nejvhodnější. Ty pak s klientem odsouhlasí.

Ceník jednotlivých ošetření.

Provádí:
Kamila Boubelíková, tel.: 724 209 08