Palec uřízlý cirkulárkou, chirugicky přišitý

01.07.2019

Mladý muž si na cirkulárce úřizl podstatnou část palce. Ten se podařilo chirurgicky přišít. Bohužel v průběhu léčby došlo k zhoršení stavu, až nekrotizaci tkáně. Což mělo jediný následek. Odříznou palec celý - tedy amputace. Pacient, manželka i maminka a celá rodina se s toutou zprávou nemohla smířit.

Našli si CRaZ-Perla a domluvili návštěvu. Paradoxní také je, že o pijavičkách mluvil sám pan doktor, ale naneštěstí aplikace nedoporučil hned. Kdyby se totiž začalo s přiložením pijaviček hned druhý den po zákroku, mohl být výsledek ještě lepší, ale nepředbíhejme.

Pacient byl ze severních Čech a tak se dostavil až po 3 dnech od prvního kontaktu. Celkem až po dlouhých TŘINÁCTI dnech od operace. Bohužel pro palec. Ihned se začalo s přiložením dvou pijaviček.

Prst vypadal dost hrozivě a úspěch byl v nedohlednu a výsledek velmi neurčitelný. Na otázku zdali bude vůbec nějaký, si netroufla dát terapeutka, paní Hliněnská, odpověď ani náhodou. Osud se vložil do pijaviček a do schopnosti regenerace tkání, respektive přírodě samotné.

Vzhledem ke vzdálenosti od Prahy si pijavičky vzal pacient domů a přikládaly je manželka nebo maminka. Všichni byli v neustálé komunikaci s paní Hliněnskou a konzultovali každý postup. Terapeutka byla také v kontaktu se slovenským lektorem a zkušeným terapeutem v oboru hirudoterapie, panem Legátem. Eufóriie nadšení střídala eufórie zklamání. Chvílemi vypadal palec moc krásně, chvílemi všichni upadali do pocitu beznaděje.

Pacient chodil také na kontroly k panu chirurgovi. Ten doporučoval pokračovat v léčbě pjavičkami. To bylo pro palec velmi významné rozhodnutí, neboť hlavní slovo, co bude dál, měl právě pan doktor. Nakonec se léčba zastavila v jednom bodě a přišlo závěrečné rozhodnutí.

Ukončit léčbu pijavičkami a dořešit palec opět chirurgicky.

Jaký byl výsledek?

Pro pacienta ten nejlepší! Amputace celého palce se NEKONALA! Naopak chirurg mohl použít pro překrytí pahýlu zhojené bříško. Kůže tak přijala vlastní část prstu bez komplikací a nemusela se brát kůže např. ze stehna (pak doufat, že kůže sroste bez zdravotních komplikací).

Palec se podařilo, díky chirurgii a pijavičkám, zachránit za nehtovým lůžkem a tím palec zůstal pro uchopování předmětů FUNKČNÍ.