Kočka Matýsek

04.04.2023

Nationale: kočka Matýsek 7 let již několik let léčen na stomatitis ulcerans, opakované stomatologické programy bez klinických změn zlepšení, pacient odmítá středně tuhou a tuhou stravu se stavem postupné devastace organismu, dlouhodobá aplikace atb clony v různé formě, výplachy pro naturel pacienta nemožné, fobické reakce při aplikaci jakékoliv medikacie, provedeno histopatologické vyšetření odebrané tkáně. Aplikace NAISD + s rizikem iatrogenního poškození při depot kortikoidu se stav lehce zlepšil. Epitel bez nálezu, submukoza lymfoplasmocytární infiltrace (imuno supresivní proces, snížená slizníční imunita) do hloubky nárůst neutrolifů a hnisavá infiltrace drobných slin. žláz.

Diagnosa: hnisavá lymfoplasmocytární stomatitis.

Léčba Pijavicí lékařskou

Indikace: aplikace pijavic technikou bez odsátí krve, po ústupu standardní salivace v sedaci na dentální plochu, testace provedena tvz. šálovou technikou v krajině zátylku (regio occipitalis) 2x týdně, celkem 10 sezení.

Počet pijavic: testace 1 ks pijavičky, celkem plán 10 ks dle stavu i více.

Subjektivní změna: při aplikaci výrazný neklid, po přisátí do 2 min stav lehčího tremoru, po odstranění stav zklidnění, dle majitele krvácení cca 1,5-2 hodiny a stav somnolence , při druhé aplikaci stav podobný jako při testaci, při třetí aplikaci pijavic neochota k přisátí, dle stavu zhodnotit pokračování, následovný pokus s ochotou přisátí, ale vyšší salivace pijavice, dle hlenu aplikace v sedaci na dáseň neprováděna.

Názor majitele: vždy po aplikaci stav 12-24 hodin hyperaktivity až s prvky lekavosti, bolestivost jen lehce snížena, pro stav opakovaného stressu a dle majitele lability jedince, stejně tak jako neobjevení se efektu majitel aplikaci ukončil.

Vyhodnocení: pro velikost jedince voleno atypické místo aplikace (reflexní šálová zóna) a technika bez odsátí krve, pro iantrogenní psychogenní labilitu (časté návštevy ve veterinární ordinaci) jedince a do 1/3 terap. cyklu neobjevení se pro majitele signifikatních výsledků medikace ukončena, majitel nyní opět akcetuje střídání farmakomedikace.

Klasifikace: 0 (0 - 5, kdy pět je maximum výsledku).