Hirudologie všeobecně

25.09.2019

Vraťme se zpět k přírodě a využijme účinky PIJAVICE LÉKAŘSKÉ (z lat. Hirudo Medicinalis) a jejích cca 150 bioaktivních látek.

Historie

Nejstarší zmínka o terapii pijavicí sahá o tři tisíce let zpět. Nález byl i v egyptské hrobce faraóna 18. dynastie (r. 1567 - 1308 před n. l.). Zmínek z historie je hodně, ví se, že právě Kleopatře pomohla k otěhotnění pijavice lekářská. V Evropě se první zmínky o aplikaci pijavice lekářské objevily v dílech řeckého lékaře a básnika Nikandrosa z Colophon (2.pol.n.l.). V minulosti se často používaly při hubnutí, říká se, že se bez větších problémů zbavovali 5 až 10 kg. Operní zpěvák Botičelli používal pijavice, aby měl lepší hlas.

Vývoj

O masovosti používání, a tedy o účinnosti hirudoterapie, svědčí skutečnost, že v 30. letech 18. století bylo jen v Rusku prodáno 30 milionů pijavic ročně! Užitečnost pijavic byla tak vysoká, že na přelomu 18. a 19. století vyváželo Rusko do západní Evropy, především do Francie, 80 až 100 milionů kusů ročně! Taktéž Maďarsko bylo velkým vývozcem pijavice lékařské.

Moderní medicína

odhalila, že pijavice lékařská má v sobě velmi účinné látky, které můžeme využít ve svůj prospěch. Některé látky: hirudin (podobný lék heparin - dokáže ředit krev), s antibiotickými účinky, antihistaminika a mnoho dalších aktivních látek, které mají léčebný účinek, což potvrzují vědecké výzkumy.

V Čechách je hirudoterapie teprve na začátku. A musíme s politováním konstatovat, že někteří současní představitelé moderní medicíny se staví k hirudoterapii přinejmenším s nedůvěrou a stále upřednostňují farmakologické léčení. Nejzajímavější na tom je, že největší námitky má právě ta odborná veřejnost, která o hirudoterapii nechce nic vědět nebo ji ze zásady odmítá, aniž by si zjistila více informací. Vždyť podíváme-li se na státy jen kolem České republiky zjistíme, že se zde pijavice lékařská používá naprosto běžně a legálně (např. v Německu jsou látky schváleny jako LÉČIVO). Proč tomu nemůže být i u nás? Naštěstí se názory v Čechách mění. Někteří lékaři začínají používat pijavice lékařské s velkým úspěchem a setkávají se u svých pacientů s pozitivními účinky. Látky z pijavice lékařské jsou výborné i pro detoxikaci organizmu. Přikládají se na určená místa a během sedmi, po sobě jdoucích návštěvách, projde Vaše tělo očistným procesem. Pozor - nejedná se o pouštění žilou. Cílem terapie je předat z pijavic do těla klienta co nejvíce látek, nikoliv nechat vypít co nejvíce krve.