Historie a současnost

Vraťme se zpět k přírodě a využijme účinky PIJAVICE LÉKAŘSKÉ (z lat. Hirudo Medicinalis) a jejích cca 150 bioaktivních látek.

Historie

Pijavice lékařská, hirudoterapienejstarší zmínka o terapii pijavicí sahá o tři tisíce let zpět. Nález byl i v egyptské hrobce faraóna 18. dynastie (r. 1567 - 1308 před n. l.). Zmínek z historie je hodně, ví se, že právě Kleopatře pomohla k otěhotnění pijavice lekářská. V Evropě se první zmínky o aplikaci pijavice lekářské objevily v dílech řeckého lékaře a básnika Nikandrosa z Colophon (2. pol.n.l.). V minulosti se často používaly při hubnutí, říká se, že se bez větších problémů zbavovali 5 až 10 kg. Operní zpěvák Botičelli používal pijavice, aby měl lepší hlas. O masovosti používání, a tedy o účinnosti hirudoterapie, svědčí skutečnost, že v 30. letech 18. století bylo jen v Rusku prodáno 30 milionů pijavic ročně! Užitečnost pijavic byla tak vysoká, že na přelomu 18. a 19. století vyváželo Rusko do západní Evropy, především do Francie, 80 až 100 milionů kusů ročně! Taktéž Maďarsko bylo velkým vývozcem pijavice lékařské.

Moderní medicína

odhalila, že pijavice lékařská má v sobě velmi účinné látky, které můžeme využít ve svůj prospěch. Některé látky: hirudin (podobný heparinu - dokáže ředit krev), s antibiotickými účinky, antihistaminika a mnoho dalších aktivních látek, které mají léčebný účinek, což potvrzují vědecké výzkumy.

Hirudoterapie - křečové žílyV Čechách je hirudoterapie teprve na začátku. A musíme s politováním konstatovat, že někteří současní představitelé moderní medicíny se staví k hirudoteapii přinejmenším s nedůvěrou a stále upřednostňují farmakologické léčení. Nejzajímavější na tom je, že největší námitky má právě ta odborná veřejnost, která o hirudoterapii nechce nic vědět nebo ji ze zásady odmítá, aniž by si zjistila více informací. Vždyť podíváme-li se na státy jen kolem České republiky zjistíme, že se zde pijavice lékařská používá naprosto běžně a legálně. Proč tomu nemůže být i u nás? Naštěstí se názory v Čechách mění. Někteří lékaři začínají používat pijavice lékařské s velkým úspěchem a setkávají se u svých pacientů s pozitivními účinky.

Naše regenerační centrum, zastoupené paní Hliněnskou, již několikrát vyzvalo formou dopisu ministerstvo zdravotnictví i životního prostředí, aby se kompetentní osoby k možnosti aplikace pijavice lékařské vyjádřili. Chceme hirudoterapii v Čechách zlegalizovat. Bohužel se nám nikdy nedostalo odpovědi. Začali jsme šířit informace po síti Facebook a výsledek se dostavil. K naší radosti jsme byli na začátku dubna 2012 poctěni návštěvou z ministerstva zdravotnictví. Naneštěstí nebyla paní Hliněnská v den neohlášené návštěvy přítomna. Avšak věříme, že se podaří navázat aktivní a kladný rozhovor se zástupcem ministerstva zdravotnictví a povolení hirudoterapie se pohne kupředu. Doufejme jen, že nepůjde o "úředníka", který má pouze za úkol vše zastavit a znemožnit pokračování aplikace pijaviček v Čechách.

Díky našemu kolegovi ze Slovenska, kde je hirudoterapie legální (Radko Legát - viz) se aplikace pijavice lékařské úspěšně zavádí i v České republice. O hirudoterapii píší Novinky.cz. i Meduňka 12/2010 na straně 30 - 31 a periodikum Deník pro středočeský kraj 21_07.VLP_SCClanek o pijavickach.jpg. Deník Aha ze dne 30.12.2012. Wellness noviny z února 2012. Časopis 21. století "Pijavice dokážou více, než si myslíme", duben 2010.

Víte, že existuje 650 známých druhů pijavic?

z nich se v medicíně používají jen tři druhy. Nejvýznamnější pro aplikaci je Pijavice lékařská. Dá se od jiných pijavic lehce rozlišit, má na zádech žluto-oranžové nebo zelené proužky, dobře viditelné například na sluníčku. Ostatní druhy pijavic jsou absolutně nevhodné pro medicínské účely. Pijavice lékařské jsou na červené listině a v přírodě se už téměř nevyskytují. Dnes se pijavice lékařské chovají na speciálních biofarmách či institucích, například Bristol Zoo Gardens, ve sterilních podmínkách.

Jak je to s legálností aplikace pijavice lékařské v sousedním Německu?

Přikládáme text ve wordu. Po přečtení zjistíte, že Hirudo medicinalis (pijavice lékařská) je v Německu schválená jako LÉČIVO. Proč jsme v Čechách "100 let za opicemi" nám bohužel kompetentní orgány nesdělily. Co myslíte? Můžeme to společnými silami změnit? Zarážející je, že jsme členy EU a jako tací bychom měli mít stejné podmínky. Jen ta česká legislativa pokulhává. Ale co není dnes, může být zítra. Text je ve slovenštině, neboť nám jej zaslala Slovenka studující veterinární obor v Německu a chce pracovat, po studiích, u nás. Zajímalo ji, jak je to s legálností aplikace pijavic v Čechách. Překlad z němčiny: Použitie pijavice lekárskej v humánnej medicíne v Nemecku.doc.

Pokud Vás zajímají odborné studie pak si můžete dále přečíst (jsou v češtině):
Biebertal_Info_Evolucne vyspele a mimoradne ziznive.pdf (103719)
Biebertal_Info_Pijavka.pdf (104230)
Pilcher_Nature_2004_ Jak prisata.pdf (104102)


Partneři webu.

www budfit.info